Markéta Stivínová,

narozena 16. 4. 1971 v Praze.

Jako dcera flétnisty, multiinstrumentalisty, skladatele Jiřího Stivína, a sestra dalších sourozenců věnujících se hudbě, vyrůstala v mimořádně hudebním prostředí. Studovala hru na flétnu na pražské konzervatoři ve třídě Jana Hecla (1985-1991), pokracovala na pedagogické fakulte University Karlovy (1991-993) v oboru hudební výchova a sbormistrovství, studia uzavřela opět hrou na flétnu u Jiřího Válka na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze (1993-1997). Během studijních let se zúčastnila mistrovských kurzů v Telči, kde měla možnost spolupracovat s flétnistkou Clarou Novákovou, sólistkou Ensamble Orchestral de Paris. Na Mezinárodní akademii komorní komorní hudby, která se konala v Dobříši a v Brandýse n. L., ředitelkou byla Hana Arie Gaifman, spolupracovala s hobojistou Mauricem Bourgem. Je sólistkou souboru Collegium Quodlibet Jiřího Stivína, orchestru Art n Romana Z. Nováka a komorního dua April, které založila 1994 spolu s kytaristou a skladatelem Tomášem Ille. S duem April koncertuje doma i v zahraničí (Anglie, Belgie, Německo, Rakousko, Turecko). I když spolupracovala též s komorním orchestrem Virtuosi di Praga pod vedením Oldřicha Vlčka, se symfonickým orchestrem v Karlových Varech, Pražským komorním orchestrem, Jungen Europera Philharmonie a s Praha Mozart Orchestra, věnuje se převážně komorní hudbě. Podílela se na několika CD: Telemann.Music with recorder.Jiří Stivín & Collegium Quodlibet. Supraphon 2000. Brabec Stivín Hudeček play Vivaldi. Supraphon 1995. April duo. TACT 1998.

Již od dob studií na konzervatoři se aktivně věnuje výuce hry na flétnu jako učitelka na hudebních školách a v posledních letech vyučuje také soukromě. Pravidelně spolupořádá hudebně improvizační kurzy ve Všenorech u Prahy v centra Cap-Art.

Pro své sólové koncerty, nebo s komorním duem si vybírá skladby od baroka po součastnost. Barokní sonáty, sólovky, koncerty: J. S. Bacha, G. Ph. Telemanna, A. Vivaldi, G. F. Händela, B. Marcella, F. Bendy a dalších (používá také zobcové flétny).

Zajímá se také o interpretaci hudby 20.stol..

Dává nicméně přednost virtuosním skladbám pro flétnu -

původní či upravené skladby autorů: Bohuslav Martinů, Friedrich Kuhlau, Eugene Bozza, Darius Milhaud, Claude Debussy, Jacques Ibert, Maurice Ravel, Francis Poulenc, Astor Piazzolla, Francois Borne, Franco Margola a další.

Astor Piazzola – Historie tanga nahráli s April duem již v roce 1998.

Svá vystoupení ráda provádí mluveným slovem.WWW stránky
http://www.marketastivinova.com

Email
marketa.stivinova@seznam.cz
Menu Cz